ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
23.04.2025 | Бързото развитие на няколко индустрии стимулира ръста на световния пазар на осветление за чисти помещения
23.04.2025 | Smart Lighting Expo 2025 очерта тенденциите в интелигентното осветление
16.04.2025 | Троян и Шумен започват реализацията на проекти за модернизация на уличното осветление
16.04.2025 | Дебютният Euroluce International Forum привлече вниманието на над 1500 посетители
Линейните луминесцентни лампи с висока мощност и живачните / металхалогенните лампи с импулсен старт са традиционно техническо решение за осветяване на производствени помещения с голяма височина при различни работни условия. В редица случаи е възможно използването и на двата типа светлинни източници, но съществуват приложения, в които луминесцентната, или съответно металхалогенната технология, са по-доброто техническо решение. И двата вида светлинни източници се характеризират с определени предимства и недостатъци в зависимост от изискванията на конкретното приложение и спецификите на работната среда.
В исторически аспект, при осветяването на високи производствени помещения преобладава използването на металхалогенни и живачни светлинни източници, което се дължи на високата им светлинна емисия, ниската им енергоемкост и дългия им експлоатационен живот. От друга страна, съвременните конструкции линейни луминесцентни лампи с висока изходна мощност и по-малък диаметър се отличават с висока светлинна емисия, което обяснява успешната им конкуренция с металхалогенните лампи в редица приложения. Днес на базата на луминесцентната и металхалогенната технология се проектират високоефективни осветителни системи.
Линейните флуоресцентни светлинни източници с висока изходна мощност осигуряват до 67% повече светлинен поток в сравнение с луминесцентните лампи от по-старо поколение, гарантират висока степен на поддържане на светлинния поток (от порядъка на 95%), индекс (коефициент) на цветопредаване CRI от 85 и мигновен старт. Съвременните конструкции металхалогенни лампи, оборудвани с баласти с импулсен старт, вече достигат техническите показатели на металхалогенните лампи с превключващ старт (swich-start). Техническото развитие на линейната луминесцентна технология е в посока постигане на по-висока енергийна ефективност, по-високи нива на поддържане на светлинния поток, по-бързо загряване до достигане на максимална яркост, по-малко време за превключване в случай на прекъсване на електрозахранването, както и увеличен живот на лампата.
Линейните луминесцентни лампи с висока изходна мощност и металхалогенните лампи с импулсен старт могат да се разглеждат като подходящ избор при осветителни системи в различни индустриални приложения. Основните фактори, които трябва да се вземат предвид при сравняване на типовете светлинни източници, са:
Изхождайки от средната височина на индустриалните халета (средно от 7 до 14 метра), изискванията по отношение на светлинния поток в помещенията са между 36 000 и 44 000 лумена в зависимост от конкретното приложение. В случай че светлинните източници трябва да бъдат инсталирани високо над нивото на пода, т.е. 14 метра и повече, се счита, че оптимален избор са металхалогенните лампи с импулсен старт, поради високата им светлинна емисия. При височини от порядъка на 14 метра, линейните луминесцентни лампи не са приложими поради значителния брой лампи, които трябва да се използват за постигане на аналогични нива на осветеност. За производствени халета с по-малка височина (от порядъка на 6 до 10 метра) линейните луминесцентни лампи се разглеждат като добра алтернатива, тъй като се отличават с висока изходна мощност и нива на поддържане на светлинния поток.
За постигане на желаната осветеност на нивото на земята обикновено металхалогенните осветителни системи с импулсен старт използват специално опроводяване (всяка лампа разполага със собствен баласт). За осигуряване на подобно ниво на осветеност една инсталация, изградена на базата на линейни луминесцентни светлинни източници, изисква използването на между 4 и 6 лампи и два или три баласта.
Ако определящи при избора на осветителна система са първоначалните инвестиции за закупуване и инсталиране, предимство имат осветителните тела с металхалогенни източници с импулсен старт. Също така електрическата арматура за една металхалогенна лампа с импулсен старт, изградена от един източник и един баласт, обикновено е по-евтина от съответната арматура за линейна луминесцентна лампа с висока изходна мощност, изискваща между 4 и 6 лампи и няколко баласти. От друга страна, линейната луминесцентна технология е сравнително по-нова, което предполага и по-високата цена на тези осветителни системи. Трябва да се отчете и фактът, че разходите за инсталация и закупуване, независимо от типа на използваните светлинни източници, намаляват с увеличаване на мащабността на проекта.
Източник: TLL Media; Снимка: DreamstimeКлючови думи: луминесцентни лампи металхалогенни лампи
Област: Осветление
Линейни луминесцентни и металхалогенни лампи - приложение в производствени помещения
"Организация и контрол на транспорта" Пловдив търси консумативи за улично осветление
Асарел-Медет избира доставчик на осветителни тела и светоизточници
АЕЦ Козлодуй обяви търг за доставка на осветителни тела и лампи
Топлофикация София избира доставчик на осветителни тела
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОСВЕТЛЕНИЕТО
на специализирания портал Lighting-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
02.04.2025 | Нов вид нанопластмаса обещава да направи по-устойчиво уличното осветление
04.09.2024 | Откритие на учени от HKUST проправя пътя към създаването на иновативни носими осветителни тела и дисплеи
13.03.2024 | Шведски стартъп превръща строителни отпадъци в светлинна скулптура за Stockholm Design Week 2024
10.11.2023 | Изследователи предлагат алтернатива на LED технологията, създадена с помощта на 3D принтиране
06.06.2023 | Линейни луминесцентни и металхалогенни лампи - приложение в производствени помещения
02.04.2025 | Нов вид нанопластмаса обещава да направи по-устойчиво уличното осветление
04.09.2024 | Откритие на учени от HKUST проправя пътя към създаването на иновативни носими осветителни тела и дисплеи
13.03.2024 | Шведски стартъп превръща строителни отпадъци в светлинна скулптура за Stockholm Design Week 2024
10.11.2023 | Изследователи предлагат алтернатива на LED технологията, създадена с помощта на 3D принтиране
06.06.2023 | Линейни луминесцентни и металхалогенни лампи - приложение в производствени помещения
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.