ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
15.01.2025 | Обявиха за обществено обсъждане третата покана по процедурата за модернизиране на уличното осветление по НПВУ
15.01.2025 | Устойчивостта изправя пред сериозни предизвикателства световния пазар на осветителни решения
14.01.2025 | Изцяло подменят осветлението на Аспаруховия мост във Варна
08.01.2025 | Обявиха победителите в международния конкурс LIT Lighting Design Awards 2024
08.01.2025 | Иновациите в осветлението са акцент в програмата на InSpotLight на Light + Intelligent Building Middle East 2025
Светлинната емисия на всички типове източници намалява с течение на експлоатацията им. В работни среди, за които нивото на осветеност е от важно значение, трябва да се вземе под внимание факторът поддържане на светлинния поток, който се оценява на базата на нивото на осветеност в средата на експлоатационния живот на източника. На практика, характеристиката поддържане на светлинния поток е свидетелство за това какво ниво на осветеност има един светлинен източник при достигане на 40% от срока си на експлоатация. Металхалогенните лампи с импулсен старт достигат 75% запазване на светлинния поток, докато линейните луминесцентни с високо изходно напрежение - до 95%. В приложения, при които понижаването на нивото на осветеност би могло да бъде критично по отношение производителността на работните процеси или сигурността на работещите, се препоръчва използването на линейни луминесцентни лампи с висока изходна мощност, тъй като те осигуряват сравнително постоянно ниво на светлинен поток през целия живот на лампите.
Индексът (коефициентът) на цветопредаване на осветителните системи често е решаващ фактор при избора на светлинен източник. За инсталации, в които е от важно значение да се осигури излъчване на светлина с точно определен цвят, е препоръчително използването на луминесцентни лампи поради по-високия им индекс на цветопредаване. Допълнително предимство на линейните луминесцентни лампи е минималното изместване на цвета на излъчване при съвместно работещи лампи. За оптимален избор на светлинен източник в индустрията, освен индексът на цветопредаване трябва да се вземат под внимание и редица други фактори.
От гледна точка на разходите за дългосрочна поддръжка, линейната луминесцентна и металхалогенната технологии са сходни. Например, една 320 W металхалогенна лампа с импулсен старт и 24, 39 и 54-ватовите линейни луминесцентни лампи висока изходна мощност се характеризират с 20 хил. часа експлоатационен живот. Наложила се е практиката с цел оптимална поддръжка, металхалогенните лампи да се изключват веднъж седмично за период от 15 минути. Следователно в предприятия с непрекъснат цикъл на производство предимство имат линейните луминесцентни лампи с висока изходна мощност, тъй като работата им не е циклична.
По отношение на необходимостта от поддръжка в края на експлоатационния срок, една осветителна система, изградена от няколко линейни луминесцентни лампи с висока изходна мощност би осигурила добро ниво на осветеност дори в случаите, при които една от лампите не функционира. За разлика от това, осветителните системи с металхалогенни източници биха оставили неосветено пространство, ако някоя от лампите не работи. В приложения, при които се извършва групова подмяна на светлинните източници, се препоръчва използването на мощен металхалогенен осветител с един светлинен източник.
И двете технологии - металхалогенна с импулсен старт и линейна луминесцентна с висока изходна мощност, се отличават с висок светлинен добив. Импулсните металхалогенни лампи се характеризират със светлинен добив от приблизително 110 lm/W, в сравнение с 83 до 93 lm/W за линейните луминесцентни лампи с висока изходна мощност.
Чрез използване на сензори за движение и регулатори на светлината енергийната консумация на луминесцентните лампи би могла да се понижи. Въпреки че стандартните 250 и 400 W металхалогенни лампи са по-енергоемки от луминесцентните лампи с висока изходна мощност, съвременните 320 W металхалогенни лампи с импулсен старт се отличават с висока енергийна ефективност. В случаите, при които работните условия в предприятието позволяват използването на технически средства за намаляване на енергийната консумация, линейните луминесцентни лампи имат съществено предимство, тъй като се характеризират с широк регулируем обхват. За разлика от тях, металхалогенните лампи разполагат с по-ограничени възможности за регулиране на осветеността.
В помещения, където е възможно използването на детектори за движение с цел управление на процеса на работа на осветителната система, линейните луминесцентни лампи с висока изходна мощност позволяват регулиране в пошироки граници в сравнение с металхалогенните лампи, които осигуряват регулиране на осветеността в обхвата до 50%.
В складови помещения, в които се използват сензори за движение или инфрачервени сензори за детекция на хора и/или машини, движещи се по пътека за взимане на материали или части, е подходящо използването на линейни луминесцентни лампи с мигновен старт.
В предприятия, предлагащи значителни възможности за използване на естествена светлина, приложението на линейните луминесцентни лампи с висока изходна мощност ще създаде предпоставки за намаляване на енергийните разходи. Използването на дневната светлина комплексно с електрически светлинни източници е най-рационално при изграждането на автоматизирани системи за управление на осветеността в помещението. Тъй като нивото на осветеност на естествената светлина се променя в рамките на дадено пространство, сензорите регистрират разликите и автоматично регулират изкуствените източници, с цел поддръжка на постоянно ниво на осветеност в дадената работна среда.
Линейните луминесцентни лампи с висока изходна мощност, подобно на други луминесцентни технологии, са чувствителни към високи и към ниски температури на работната среда и имат максимална светлинна емисия при 35°С. За разлика от тях металхалогенните лампи с импулсен старт запазват оптималните си експлоатационни характеристики при работа в широк температурен обхват, поради което се предпочитат за приложения в гореща и студена среда.
Източник: TLL Media; Снимка: DreamstimeКлючови думи: луминесцентни лампи металхалогенни лампи
Област: Осветление
Линейни луминесцентни и металхалогенни лампи – основни технически характеристики
"Организация и контрол на транспорта" Пловдив търси консумативи за улично осветление
Асарел-Медет избира доставчик на осветителни тела и светоизточници
АЕЦ Козлодуй обяви търг за доставка на осветителни тела и лампи
Топлофикация София избира доставчик на осветителни тела
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОСВЕТЛЕНИЕТО
на специализирания портал Lighting-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
04.09.2024 | Откритие на учени от HKUST проправя пътя към създаването на иновативни носими осветителни тела и дисплеи
13.03.2024 | Шведски стартъп превръща строителни отпадъци в светлинна скулптура за Stockholm Design Week 2024
10.11.2023 | Изследователи предлагат алтернатива на LED технологията, създадена с помощта на 3D принтиране
30.05.2023 | Линейни луминесцентни и металхалогенни лампи – основни технически характеристики
26.04.2023 | Базираните на осветлението RTLS системи намаляват разходите и повишават производителността
04.09.2024 | Откритие на учени от HKUST проправя пътя към създаването на иновативни носими осветителни тела и дисплеи
13.03.2024 | Шведски стартъп превръща строителни отпадъци в светлинна скулптура за Stockholm Design Week 2024
10.11.2023 | Изследователи предлагат алтернатива на LED технологията, създадена с помощта на 3D принтиране
30.05.2023 | Линейни луминесцентни и металхалогенни лампи – основни технически характеристики
26.04.2023 | Базираните на осветлението RTLS системи намаляват разходите и повишават производителността
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.