ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
19.03.2025 | Как с помощта на осветителния дизайн може да се създадат по-приобщаващи публични пространства
18.03.2025 | Община Варна обмисля разширяване на обхвата на интелигентната система за улично осветление
18.03.2025 | Модернизират уличното осветление в Момчилград, Брезово, Суворово и Панагюрище
12.03.2025 | Уебинар разкрива как добре проектираното изкуствено осветление помага за опазване на околната среда
Trilux Lighting обяви резултатите, постигнати в рамките на двугодишния проект SUMATRA (Sustainable use of MATerials in future luminaire designs – from Recycling back to Application), чиято основна цел е намирането на начини за по-устойчиво използване на материалите в сферата на осветлението.
Проектът се финансира от германското Федерално министерство на икономиката и климата. Партньори в него са Trilux Lighting, институтът Fraunhofer IZM, Interzero и Inventronics. Всяка компания участва с ключовите си компетенции. Финалният доклад на консорциума изтъква ключови аспекти за устойчивото развитие на осветителните тела и посочва сфери, в които са необходими допълнителни проучвания и действия.
Проучването идентифицира критични отправни точки за развитието на устойчиво осветление. Изчисленията за участието на сектора в глобалното затопляне показва, че едно осветително тяло генерира приблизително 1000 кг въглеродни емисии през целия си жизнен цикъл. Едва 1 до 5% от тези емисии се отделят при производството му. По-голямата част от емисиите реално се отделят по време на използването му. Това означава, че подобряването на ефективността на осветителното тяло и прилагането на ефективно управление на осветлението са от ключово значение за редуцирането на въглеродните емисии в резултат на енергийното потребление.
Електронните компоненти и по-специално LED модулите и дроселите имат най-голямо влияние по отношение на риска от изчерпване на ресурсите. Налице са някои различия. Така например, светодиодите с жичен проводник имат ефект върху изчерпването на ресурсите около 500 пъти по-голям от този на flip-chip светодиодите. Друг подход за ограничаване на действието на този фактор е намаляване на броя на дроселите, например чрез споделяне на дросели от няколко осветителни тела или, в случай на линейно осветление, чрез използване на възможно най-дългите осветителни тела с един дросел.
Рециклирането също е внимателно проучено, като се посочва, че актуалната методология на рециклиране основно се фокусира върху повторното използване на металите, което открива значителен потенциал за оптимизация в други области.
В рамките на проекта SUMATRA е създаден прототип на устойчиво осветително тяло, което демонстрира постигнатите резултати. При него факторът влияние върху глобалното затопляне е редуциран с 15%, а върху изчерпването на ресурсите – с до 30% в сравнение с обичайните осветителни тела през целия му жизнен цикъл.
Ефективността е ключовата цел при създаването на прототипа, като подобренията са постигнати без компромис с качеството и функционалността, твърдят от Trilux Lighting. По-висока ефективност е възможна, но би била за сметка на качеството на светлината, на което компанията не е готова. "Не искаме да компрометираме качеството на осветлението за сметка на ефективността", обясни д-р Себастиян Кнохе, ръководител на изследователския екип за осветителни технологии в Trilux Lighting и координатор на проекта SUMATRA. "Устойчивото осветление трябва да е с високо качество и да радва потребителите дълго време."
Цялостната оценка на жизнения цикъл на осветителното тяло показва, че подобренията на ефективността имат по-голям ефект върху намаляването на риска от увеличаване на глобалното затопляне, отколкото рециклирането на пластмасови компоненти, като корпуси или оптиката. Въпреки това рециклирането на пластмасите остава важен градивен елемент за постигането на по-висока степен на устойчивост. "Планетата ни има проблем с пластмасата; произвеждаме твърде много и рециклираме твърде малко", обобщи д-р Кнохе. "Ето защо трябва не само да престанем да зависим от изкопаемите горива за генерирането на енергия до 2050 г., но и да елиминираме продуктите, базирани на суров петрол, като пластмасите, в производството на материали."
Източник: Trilux LightingКлючови думи: Trilux Lighting устойчивост SUMATRA осветителни тела
Област: Осветление
Уебинар разкрива как добре проектираното изкуствено осветление помага за опазване на околната среда
Net Zero Lighting 2025 поставя акцент върху намаляването на емисиите от производството на осветителни продукти
Започна набирането на кандидатури в международния конкурс LIT Lighting Design Awards
Европейският пазар на интелигентно осветление ще расте с над 17% на година до 2033 г.
Обявиха победителите в международния конкурс LIT Lighting Design Awards 2024
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОСВЕТЛЕНИЕТО
на специализирания портал Lighting-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
25.02.2025 | Signify търси нов главен изпълнителен директор
05.02.2025 | Европейският пазар на интелигентно осветление ще расте с над 17% на година до 2033 г.
22.01.2025 | Турски производител на техническо осветление търси търговски партньори
15.01.2025 | Устойчивостта изправя пред сериозни предизвикателства световния пазар на осветителни решения
04.12.2024 | Signify е отличена с платинен медал от EcoVadis за пета поредна година
25.02.2025 | Signify търси нов главен изпълнителен директор
05.02.2025 | Европейският пазар на интелигентно осветление ще расте с над 17% на година до 2033 г.
22.01.2025 | Турски производител на техническо осветление търси търговски партньори
15.01.2025 | Устойчивостта изправя пред сериозни предизвикателства световния пазар на осветителни решения
04.12.2024 | Signify е отличена с платинен медал от EcoVadis за пета поредна година
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.